هتل هوشمند Smart hotel

هتل هوشمند Smart hotel

هدف هر هتل جذب مهمان، کسب رضایت مشتری و پس از آن سود­­­­آوری می­باشد. در این میان قاعدتاً کسب رضایت مشتری از اولویت بالاتری برخوردار است، زیرا رضایت مندی مشتری خود بهترین تبلیغ برای یک هتل می­ باشد.

گاهاً اینگونه برداشت می­شود که افزایش رضایت و ایجاد رفاه بیشتر برای مهمان برابر با افزایش هزینه های جاری می­ باشد. سیستم­های هوشمند، خط بطلانی بر این برداشت داشته و با ارائه راهکارهای مفید، به اصلاح ساختار یک هتل بر اساس تکنولوژی هوشمند، حفظ کرامت مهمان و ارتقاء کیفیت هتل پرداخته است.

smart hotel-هتل هوشمند

تعریف هتل هوشمند:

هتل هوشمند به هتلی گفته می­شود که کنترل تمامی سیستم­های تاسیساتی (موتورخانه، روشنایی، نظارت تصویری، آبیاری فضای سبز، آسانسورها، سیستم های اعلام و اطفای حریق، کنترل پارکینگ و … .) و هچنین سیستم مدیریت مرکزی مهمانان به صورت هوشمند ­باشد.

 

هتل هوشمند کنترل4

سیستم مدیریت مرکزی میهمان

در این قسمت ما به عنوان مهمان وارد یک هتل هوشمند شده تا از نزدیک با امکانات آن آشنا شویم. در یک هتل هوشمند دو ناحیه برای هوشمند سازی داریم:

۱-  پذیرش و مدیریت هتل

۲- اتاق­های هوشمند

 

پذیرش(Reception):

در این قسمت پس از انجام تشریفات اداری و مراحل رزرو اتاق (این مرحله می­تواند از قبل و به صورت رزرو اینترنتی انجام گیرد)، یک کارت هوشمند با تکنولوژی RFID به ما داده می­ شود. اطلاعات این کارت شامل مدت زمان اقامت، مشخصات مهمان و موارد دیگر می­باشد. ما می ­توانیم به کمک این کارت از تمامی امکانات هتل نظیر رستوران، استخر، سرویس­های رفت و آمد و غیره استفاده و تمامی صورت­حساب­های خدمات داده شده به ما (در صورت رایگان نبودن) در حساب مان لحاظ می­ گردد. همچنین در قسمت پذیرش وضعیت جاری هر اتاق قابل روئیت است. به عنوان مثال می­توانیم از اتاق درخواست “نظافت” و یا “لطفا مزاحم نشوید”  را صادر و متصدی قسمت مربوطه آن را مشاهده و با توجه به وضعیت، دستور لازم را صادر نماید. این حالت بر روی پنل درب ورودی نیز قابل مشاهده است.

هتل هوشمند

کارمندان هتل نیز دارای این کارت ها می­ باشند که با توجه به برنامه زمانبندی و یا درخواست مهمان در محل حضور پیدا کرده و نسبت به انجام سرویس محوله اقدام می نمایند. تمامی این فعالیت­ها در حساب پرسنل ثبت و مدیریت در صورت لزوم می تواند به آن دسترسی پیدا نماید. بدیهی است که این امر موجب بالا رفتن بهره ­وری پرسنل می گردد. در نتیجه سیستم هوشمند با ایجاد یک شبکه قوی اطلاعاتی تمامی مراحل ورود و خروج مهمانان و سرویس­ های داده شده و فعالیت پرسنل را ثبت و ضبط می ­نماید و مدیریت هتل در صورت نیاز می­تواند گزارش­های مورد نیاز را (روزانه، هفتگی، ماهانه ­و …) تهیه و جهت برنامه ریزی بهتر به کار بندد.

 

اتاق هوشمند (Smart Room):

ما پس از انجام تشریفات قانونی به سمت اتاق رفته و با نزدیک کردن کارت به دستگاه کارتخوان درب اتاق را باز می­کنیم. پس از قرار دادن کارت در محل (Powerswitch) سیستم برق فعال می­ گردد.

در یک اتاق و یا سوئیت هوشمند معمولاً موارد زیر کنترل می ­گردد:

۱-  سیستم روشنایی.

۲-  سیستم برق­ رسانی (پریز).

۳-  سیستم سرمایش و گرمایش.

۴-  پرده های برقی.

۵-  سیستم امنیتی.

اینفوگرافیک هتل هوشمند

برای دیدن اینفوگرافیک هتل هوشمند  با کیفیت بالا کافیست برروی آن کلیک راست کرده و گزینه Open image in new tab را کلیک کنید.

این کنترل­ ها از طریق کلیدهای هوشمند با قابلیت سناریو پذیری و یا ریموت کنترل اعمال می­ گردد. همچنین این کنترل­ها را میتوان از داخل پذیرش نیز داشت.

۱-  سیستم روشنایی:

در هنگام ورود می­ توان به کمک کلیدهای هوشمند تعبیه شده در اتاق و با توجه به نیاز، سیستم روشنایی را تنظیم نمود. به عنوان مثال می­توان سناریوی به نام ” تلویزیون” ایجاد و آن را طوری تنظیم کنیم که شدت روشنایی به حداقل برسد و یا با اجرای سناریو “خواب” تمامی چراغ­ها خاموش و فقط چراغ آباژور روشن باشد.

۲-  سیستم برق رسانی پریز:

در حالتی که مهمان داخل اتاق نیست پریز­ها بجز پریز یخچال قطع می ­گردد.

۳- سیستم سرمایش و گرمایش:

از مهمترین قسمت­های یک اتاق هوشمند که تاثیر بسزایی در کاهش مصرف انرژی دارد مقوله کنترل سرمایش و گرمایش می­ باشد. به کمک سیستم هوشمند می­توان دمای اتاق را در حد مطلوب تنظیم و یا زمانی که مهمان داخل اتاق نیست سیستم سرمایش و گرمایش را خاموش و یا آن را در حالت Standby جهت کاهش مصرف قرار داد. همچنین می­ توان شرایطی را مهیا نمود که با باز شدن پنجره سیستم سرمایش و گرمایش قطع گردد.

۴-  پرده های برقی:

با توجه به شدت روشنایی به صورت اتوماتیک باز، تا ازروشنایی بیرون جهت تامین نور استفاده شود.

۵-  سیستم امنیتی:

در صورت نبودن مهمان در اتاق و باز ماندن درب، هشدارهای لازم به پذیرش ارسال و یا در زمانی که مهمان داخل اتاق نیست و شخص غیر مسئولی به هر طریق اقدام به باز نمودن درب کند آلارم­های مربوطه به صدا در ­آید.

کلیدهای هوشمند

این کلیدها با قابلیت سناریو پذیری ( خواب، خروج، مهمان، تلویزیون و …) و کنترل سیستم­های روشنایی، سرمایش و گرمایش، پرده­ های برقی، ارسال فرامین مختلف (در خواست نظافت اتاق، شستشوی البسه، مزاحم نشوید) به پذیرش و غیره، با توجه به معماری اتاق­ها و امکانات موجود در نقاط مختلف نصب می­ گردد. از قابلیت های این کلیدها می­توان به چند زبانه بودن آن اشاره کرد.

از دیگر امکانات سیستم هوشمند که می­شود در یک هتل از آن بهره برد،  به موارد زیر میتوان اشاره نمود:

–   سیستم تلویزیون تحت شبکه (IPTV)

–   شبکه های کامپیوتری (اینترنت)

–   سیستم صوت و تصویر

 

هتل هوشمند آریا

هتل هوشمند آریا Aria هوشمندسازی شده با برند کنترل۴

هتل هوشمندسازی شده با کنترل4

سناریو بیدارشدن در هتل هوشمند

سناریو بیدارشدن در هتل هوشمند

کنترل تاسیسات

کنترل موتورخانه: مجموعه اقداماتی که جهت به حداقل رساندن مصرف انرژی و افزایش راندمان در موتورخانه انجام می ­گیرد. در سیستم هوشمند قادر خواهیم بود، هر لحظه گزارش کاملی از رویدادهای جاری هتل داشته باشیم.

کنترل روشنایی: استفاده بهینه از منابع روشنایی و کاهش میزان برق مصرفی. می­ توان باوسیله سیستم­های کنترل تردد، روشنایی را فقط در مکان­ها و یا زمان­های مورد نیازاستفاده کرد.

نظارت تصویری: کنترل عبور و مرور و افزایش سطح امنیت.

آبیاری فضای سبز: جهت کاهش مصرف و به موقع آبیاری کردن فضای سبز سیستم هوشمند به کمک ما می­ آید.

پارکینگ هوشمند: کنترل تردد وسایل نقلیه و کاهش زمان یافتن جای پارک که باعث صرفه جویی دروقت و هزینه می­شود.

آسانسور: کنترل و مانیتورینگ وضعیت آسانسورها، تبدیل یک آسانسور به وضعیت VIP ، کنترل توقف در طبقات خاص و …. .

سیستمهای اعلام و اطفای حریق: ایجاد آلارم و اقدامات لازم جهت اطفای حریق و شناسایی کانون آتش.

 

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *