7 نکته ساده برای افزایش قدرت جستجو در سایت

تاکنون فکر کرده اید که چرا وقتی در سایت آمازون کلمه ” Harry Potter” را جستجو می کنید، اولین نتیجه جستجو فیلم سینمایی هری پاتر است؟

یا اپل چگونه می داند که توصیه های زیر را در زمانی که شما فقط کلمه “ip”را در کادر جستجو وارد کرده اید برای شما به نمایش در بیاورد؟ و یا چرا سایت هایی که نام های تجاری بزرگی دارند نتایج جستجو را خیلی سریع به نمایش در می آورند؟

search1_e01672b5-c8e9-4ceb-bc5f-86e432357f24

پاسخ ساده است. این شرکت های بسیار موفق متوجه شده اند که جستجو برای جذب کاربران چقدر مهم است. آنها به طور مداوم روی بهینه سازی جستجو برای تجربه کاربری بهتر و ترغیب کاربران به انتخاب محصول در همان زمان سرمایه گذاری میکنند. در مورد شما چه طور؟ بدیهی است که شما فکر کنید به عنوان یک تجارت آنلاین کوچک، متوسط، و یا حتی بزرگ، نه بودجه و نه بازدیدکنندگانی مانند سایت آمازون داشته باشید.

دوباره فکر کنید.کارهای کوچک و ساده میتوانید انجام دهید و به طور قابل توجه ای جستجوی سایت خود را بهبود ببخشید، تعامل با بازدیدکنندگان موجب افزایش نرخ تبدیل سایت می شود.

در این مقاله ۷ نکته ساده برای افزایش قدرت جستجو در سایت را به شما می گوییم:

۱. داشتن جستجوی سایت در سایت

در حالی که کاملاً واضح و خیلی ابتدایی است، به طور عجیبی بسیاری از سایت ها قسمت جستجو در سایت را روی سایت و یا نسخه موبایلی سایت ندارند. این روزها مردم صبر و یا حداقل دامنه توجه زیادی ندارند. حتی در یک سایت کوچک با تعداد کمی از محصولات، اگر کاربران آن چه را که می خواهند پیدا نکنند به سادگی از وب سایت شما – مخصوصا از روی دستگاه های تلفن همراه – خارج می شوند.

شما ممکن است بخواهید به بازدید کنندگان فهرستی از محصولات فروشگاه خود را، شبیه به راه رفتن در فروشگاه و نگاه کردن به اجناس نمایش دهید، در نهایت اغلب خریداران این سوال را خواهند پرسید “آیا قادر خواهند بود آنچه را که به دنبالش می گردند را پیدا کنند؟”

بنابراین به خاطر کاربران خود – اگر یک سیستم جستجو برای سایت خود ندارید- یکی در سایت خود قرار دهید.

۲. کادر جستجو قابل مشاهده باشد

search4

بدتر از مورد قبلی این است که قسمت جستجو به صورت نامشخص و غیر واضح باشد. اغلب به علت نوع طراحی صفحه و یا تم سایت، آیکن جستجو به سختی قابل دیدن است.

اگر هنوز هم می خواهید طراحی سایت شما این خصوصیت را داشته باشد، خودتان را جای کاربران سایت قرار دهید یا حتی از شخص دیگری برای پیدا کردن چیزی در سایت کمک بگیرید و به او نگاه کنید که چه رفتاری دارد و چگونه سردرگم می شود.

پس قسمت جستجو باید طوری باشد که مردم بتوانند از آن استفاده کنند.

۳. مطمئن شوید که جستجوی شما سریع است

به خصوص وقتی که کسی برای جستجو اقدام می کند سرمایه شما زمان است. این ثابت شده است که زمان تاخیر کم در پاسخ گویی به جستجو برنده می شود.

علاوه بر این،با وجود الگوریتم و استاندارد های جدید گوگل و سرعت پاسخ گویی زیاد و جستجو در تمام جهان گسترده وب، چرا کاربر باید زمان بیشتری را برای پیدا کردن یک آیتم در وب سایت شما صرف کند؟

search2

داشتن چه چیزهایی باعث افزایش سرعت شما می شود؟ تهیه یک سرور بزرگتر، هزینه بیشتر و یا به سادگی با پیدا کردن یک هاست ابری مانند سرور های CDN نتایج جستجو را به سرعت برای شما نمایش می دهد.

۴. استفاده از ویژگی تکمیل خودکار در کادر جستجو

search5

از زمانی که گوگل در چند سال قبل شروع به تکمیل خودکار یا پیشنهاد خودکار کرده است – حتی بدون این که آنرا بداند – باعث شده است که کاربران اینترنت به این روش عادت کنند.

وقتی که شما شروع میکنید به نوشتن هر چیزی در کادر جستجو، گوگل بلافاصله در کادر بازشونده حداقل چهار پیشنهاد به شما نمایش می دهد. این ویژگی بسیار سریع و شگفت آور برای جستجو بسیار دقیق است.

اما پشت این ویژگی یک مکانیزم ساده نهفته است، گوگل از طریق تجزیه و تحلیل مکانی و معنایی اطلاعات جستجو شده در قبل به پیش بینی می پردازد.

این مفهوم نه تنها باعث گسترش تجارت الکترونیک می شود بلکه نشان دهنده این است که محصولات بهتر بهترین موقعیت را دارند. هنگامی که به کاربر انتخاب یک محصول توصیه می شود، سریع وارد صفحه محصول می شود و این شتاب باعث افزایش چرخه خرید و افزایش نرخ تبدیل می شود.

اگر در یک جستجو چند محصول را به کاربر توصیه کنید، این اطمینان را به طور ضمنی به او می دهید که آنها تنها کسانی نیستند که در جستجوی این پرسش هستند.

۵. استفاده از تصاویر به همراه نام محصولات و توضیح کوتاه

یک تصویر از هزار کلمه با ارزش تر است. نتایج منتشر شده توسط بسیاری از تحقیقات نشان می دهد که گذاشتن تصاویر در مطالب احتمال کلیک کردن روی آن را افزایش می دهد.همین طور در جستجو، تصویر خیلی قدرتمند است. مطمئن شوید که تصویر محصول شما در نتایج جستجوی شما نمایش داده می شود.

اگر از تکمیل خودکار استفاده می کنید مطمئن باشید که پیشنهادات شما شامل تصاویر کوچک برای هر محصول است. در زیر دو نمونه را مشاهده میکنید به نظر شما کدام نمونه بهتر است؟

search3

۶.بدانید مردم به دنبال چه چیزی در سایت شما هستند

شما چیزی را که نتوانید اندازه گیری کنید نمی توانید مدیریت کنید. نتایج جستجو بسیار قابل اندازه گیری است. بسیاری از موتورهای جستجو و یا جستجو های در سایت لغت نامه ای حرفه ای از آنچه که مردم در حال تایپ هستند نگه می دارند. به عنوان مثال، Google’s Keyword Tool مقدار جستجو برای کلمات کلیدی خاص و مرتبط را در اختیار شما قرار می دهد.


search6

این ابزار فقط یک لیست از آنچه را که کاربران می خواهند در اختیار شما قرار می دهد.شما می توانید برای محصولات جدید و یا بهبود مکانیزم جستجوی خود از این اطلاعات به عنوان یک منبع خوب استفاده کنید.

بسیاری از سرویس های هاستینگ نتایج جستجو را ذخیره می کند یا داشبردی برای نمایش نتایج جستجو دارند. مثال زیر داشبردی از سرویس  instantsearchplus.com است و به شما اطلاعاتی در مورد این که کاربران به دنبال چه چیزی می گردند و نمی گردند نشان می دهد.

instant-search

۷. از اهرم های جستجو خود برای تبلیغ محصولات در یک زمینه استفاده کنید

برگردیم به سوال اول این پست: چرا وقتی در سایت آمازون کلمه “Harry Potter” را جستجو میکنید، آمازون فیلم سینمایی هری پاتر را جزء نتایج اول جستجو نمایش می دهد؟ در پس زمینه این نتایج یک سیستم خبره وجود دارد که جستجو را بهینه می کند و بهترین پیشنهاد را به کاربران نمایش می دهد.

یک حدس برای این مورد ممکن است این باشد که، آمازون می خواهد بگوید اکنون این ویدئو یک پیشنهاد برای کسانی که به دنبال “Harry Potter” می گردند است.احتمالا آمازون به دو دلیل محبوبیت جستجو و استراتژی های خرده فروشی خود این پیشنهاد را می دهد.

زیباست که وقتی کاربر کلمه “book” را به جستجو اضافه کند ویدئوها دیگر در نتایج جستجو نمایش داده نمی شوند.

توجه داشته باشید که موتور جستجوی خوب در سایت و یا خدمات هاستینگ مقداری منصف و بخشنده است، یعنی حتی اگر کاربران غلط املایی بکار بردن آنرا نادیده بگیرد و نتیجه درست را نمایش دهد.

نظر شما چیست؟ آیا باز هم به جستجویی ساده برای سایت کوچک خود فکر میکنید؟ آیا توصیه ای دیگر میدانید که به ما بگویید؟

منبع

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *